PHI PHI ADASI (KOH PHI PHI) Gezilecek Yerler

January 16, 2018

1/15
Please reload

Popüler Yazılar

PHI PHI ADASI (KOH PHI PHI) Gezilecek Yerler

January 16, 2018

 

Phi Phi Adası’na ilk gidişimiz 2010 yılındaydı. Hayatımın en mutlu günlerini geçirmiştim hayalimdeki tropik adaya kavuşunca. Tabi o yıllar daha boş daha sakindi her yer. Ne kadar az insan o kadar huzur yani:)

 

İkinci gidişimiz ise Maya ile beraber Tayland’da yaşarken idi. Sene ise 2013!

Sadece üç sene içinde bir çok şeyin değiştiğine şahit olmuştuk. Maalesef biz insanoğlu ciddi şekilde yıkıcı davranıyoruz doğaya karşı!

 

Kesinlikle bu güzel adaya gitmeyin demiyorum. Tam tersine henüz iş işten geçmeden gidin ki sonra pişman olmayın.

 

Günübirlik tur yerine Phi Phi’de 2-3 gün kalmak çok daha eğlenceli diye düşünüyorum. Plajlarda düzenlenen partiler sayesinde adada gece hayatı da oldukça meşhur.

 

Ada halkı maalesef Tayland’ın geneline göre daha soğuk ve para odaklılar.

Çok fazla güleryüz beklemezseniz iyi olur. Belki de 2004 yılındaki Tsunami sonrası yaşadıkları acılar sayesinde böyleler. Adada çok ciddi can kayıpları yaşanmış o dönemde. Ayrıca yapıların tamamına yakın kısmı da bu felaketle yok olmuş! Yardımlar sayesinde tüm ada yeniden inşa edilmiş.    

 

 

Nerede ve Nasıl Gidilir?

 

Tayland’ın güneyinde Andaman Denizinde bulunan Phi Phi Adaları Krabi’ye bağlıdır. Yerleşimin olduğu ada Phi Phi Don, sadece günlük ziyaret edilebilen ise Phi Phi Leh’dir(Maya Bay burada).

 

Adaya ulaşım Phuket ve Krabi’den kalkan feribotlarla sağlanmakta. Phi Phi’deki ana liman olan Tonsai Pier’de iniyorsunuz.

Yolculuk Phuket ve Phi Phi arası yaklaşık 2 saat, Krabi ve Phi Phi arası ise 1 buçuk saat sürüyor.

 

Feribot Tarife ve Ücretleri için TIK...

 

 

Ne zaman Gidilmeli?

 

Tropik bir iklime sahip olan adaya Kasım ve Mart ayları arasında gitmek daha mantıklı. Diğer tarihlerde muson yağmurları ciddi şekilde etkisini gösteriyor.

Yüksek sezondayken bile gün içinde kısa ama şiddetli yağmur geçişlerine tanıklık ediyorsunuz.

 

 

Nerede Kalınır?

 

Adaya konaklama için gelenlerin büyük bir çoğunluğunu sırt çantalı gençler oluşturuyor. Bu yüzden hostel ve pansiyon tipinde  yerler çok daha fazla.

Tabi bir kaç tane lüks otel seçeneği de var. Genelde onlar kendilerine özel koylarda bulunuyor. Balayı için gelenlere göre daha uygun.

 

Gece hayatının yoğun olduğu Tonsal Bay ve Loh Dalum plajlarında ciddi şekilde sabaha kadar gürültü var. Sakinliği ve uykuyu seviyorsanız eğer bu bölgedeki otelleri sakın tercih etmeyin! 

 

Konaklama seçenekleri için buraya TIK...

 

 

Phi Phi Adasında Yapılacak 6 Şey

 

1- Maya Koyu’na gidip yumuşacık mercan kumlarına ayak basın!

 

Bu adayı hatta Tayland’ı meşhur eden Maya Bay, ne kadar popüler olursa olsun bence görülmesi gereken özel yerlerden biri. Kızıma ismini boşuna vermedim tabi:)

 

Aynı zamanda Leonardo Di Caprio’nun “The Beach” filmi de burada çekilmiş.

Özellikle bu filmden sonra turistler adaya daha çok gelmeye başlamış. 

 

Her geçen gün biraz daha kalabalıklaşan adayı keşfedebilmeniz için bir önerim olacak. Kesinlikle bu koya turla gitmeyin!

Phi Phi Don’daki limanın çevresindeki uzun kuyruklu teknelerden(long tail boat) birini özel olarak kiralayın. İnanın vereceğiniz paraya değiyor, pazarlık yapmayı da unutmayın.

Şansınıza buraya gitmek isteyen birkaç kişi bulursanız eğer ortak da tutabilirsiniz.

  

Bu şekilde gittiğinizde sahilin en sakin olduğu saatleri seçme ve istediğiniz kadar durma şansınız oluyor. Koştur koştur kalabalıkla birlikte tekneye doluşmuyorsunuz. Genellikle tur tekneleri aynı saatlerde gelip dönüyor.

İşte o ara zamanda biraz da olsa tropik adada olduğunuzu hissediyorsunuz.

 

Önemli bir uyarıda daha bulunmam gerekiyor. Özel tekne ile Maya’ya gidebilmeniz için hava durumunu takip etmelisiniz! Rüzgarlı hava küçük tekneler için oldukça tehlikeli. Bunu deneyimlemiş biri olarak kesinlikle dikkate almanızı istiyorum. Tabi bahsettiğim dönem kış mevsimi için geçerli.

Muson yağmurlarının yoğun olduğu tarihlerde adaya ulaşım, büyük teknelerle bile sağlanamayabiliyor.  

 

 

2- Long Beach’e yürüyerek gidin, yol boyunca gerçek bir adada olduğunuzu hissedin!

 

Phi Phi Adası’nda en çok sevdiğimiz sahil Long Beach idi.

Normal şartlarda buraya ulaşım sadece teknelerle sağlanıyor. Ama bizim gibi macera seviyorsanız eğer sahilden yürüyerek gidebilirsiniz.

 

Sakın öyle gözünüzde dümdüz bir plaj yolu canlandırmayın! Yer yer denizinin içinden, yer yer de kayaların üzerinden geçmek zorunda kalacağınız zorlu ama o kadar da keyifli bir rota.

 

 

3- Sabah erken saatlerde veya akşam üstü Gel-Git olayına tanıklık edin! Gün içinde yüzdüğünüz yerde yürümeyi deneyimlemiş olun!

 

Gel-Git, ismini bildiğim ama ciddi şekilde görmediğim doğa olaylarından biriydi.

Ta ki bu adaya gelene kadar. Denizin çekilmesiyle birlikte sahilin bir bölümünün yok olduğunu düşünün! Kayıklar kumun üzerinde kalıyor, suyun içindeki taşların, midye kabuklarının hepsi görünürde artık. Sizce de şaşırtıcı derecede ilginç değil mi?

 

 

4- Adanın en yüksek noktasına çıkıp manzaraya karşı güneşi batırın!

 

Benim için güneşi güzel batırdığım yerler her zaman özeldir. Phi Phi’de de harika bir Manzara Noktası(View Point) var. Dar ve dik merdivenlerden çıkarken biraz söylenebilirsiniz ama arkanıza dönüp de şöyle bir bakarsanız eğer tüm yorgunluğa değdiğini anlayacaksınız:) 186 metre yükseklikte bulunan manzara noktasına 20 dakikada ulaşabilirsiniz.

 

5- İçki içmeyi seviyorsanız eğer “Bucket” usulünü deneyin. Yani kovada içkinizi alıp sahilde keyif yapın! 

 

Adada özellikle gençlerin en sevdiği aktivitelerden biri normalden ucuza geldiği için kovada satılan içkileri içip eğlenmek. Ancak kovanın içindeki içkileri kontrol etmeyi unutmayın. Garantici biriyseniz eğer mutlaka marketten alabileceğiniz kapalı şekilde satılan içkileri tercih edin:)

 

 

6- Yakın adalar olan Maymun(Monkey) Adası ve Bambu(Bamboo) Adası’nı keşfedin, dalış yapın!

 

Tekne turu yapmak bu adalar için daha ekonomik bir çözüm oluyor:)

Yarım gün veya tam günlük turlar düzenliyor şirketler. Yalnız tüm gün olanların çoğunun Maya Bay’e de uğradığını belirtmeliyim.

 

Şnorkel ile dalış yapabileceğiniz akvaryum gibi yerlerde duruyor genelde tekneler. Şansınız yaver giderse köpekbalıklarını bile görebilirsiniz.

Tropik güzelliklerin tadına varıp daha sakin plajlarda yatmak için de ideal bir tercih.

 

 

 

 

 

 

 

 

Please reload

Beni Takip et
  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Google+ App Icon
  • Twitter Classic
  • YouTube Classic
Please reload

  • Facebook Grunge
  • YouTube Black Round
  • Twitter Grunge
  • Google+ Black Round
  • Instagram Grunge

© 2017 by Gonca Duyan 

If light is in your heart, you will find your way hOMe

-Rumi