PHI PHI ADASI (KOH PHI PHI) Gezilecek Yerler

January 16, 2018

1/15
Please reload

Popüler Yazılar

Hisarönü, Selimiye, Akyaka (Gökova Körfezi)

July 9, 2017

HİSARÖNÜ

 

2014 yılının mayıs ayında plansız çıktığımız tatilimizde kendimizi Hisarönü’nde bulmuştuk. Daha ilk görüşte buranın bakir doğası bizi büyülemişti. O bölgedeki güzel deniz kısmını büyük oteller kaptığı için mükemmel bir sahili yoktu ama etraf o kadar yeşil ve huzurluydu ki...

Eve dönüşümüzden yaklaşık bir ay sonra Hisarönü’ne yeniden gittik. Ama bu sefer azmağın bitip denize karıştığı yerde bir köy evi tutmuştuk ani bir kararla.

 

Yeni hikayeler yaratmak için çıktığımız bu yeni yaşam yolculuğumuzda bir çok şey yaşadık kendimizi tamamlayan.

 

Gün doğarken kırık dökük iskelenin üstünde oturarak sadece etrafı izlerdim meditasyon niyetine. Öyle güzeldi ki doğa, başka hiçbir şeye ihtiyacım yoktu zihnimi dinginleştirmek için. Çarşaf gibi suyun üzerine yansıyan bulutları ve ağaçları seyretmek, sakinliğin ritmini bozmadan ona uyum sağlayan hayvanları dinlemek çok iyi geliyordu bana. Ah bir de öyle masalsı gün batımları vardı ki insanı kifayetsiz bırakan...

 

Maya henüz 3 yaşındaydı özgürce, korkusuzca gezerdi etrafta. Tüm yapılanlara dahil olurdu severek. Bahçemizde kurduğumuz ahşap yoga platformunun çivilerini bile çakmışlığı var:) Çiçekleri sulamak, kıyıdaki deniz börülcelerini toplamak ve tabi ki hamakta sallanmak en keyif aldığı şeylerdi.

Bugünlerde ise en kafaya taktığım konulardan biri olan Maya’nın korkuları yeniden sorgulamama sebep oldu şehir yaşamını ve okulları (Bu konuya şimdi dalmayayım! Bir ara onu da detaylı yazacağım çünkü).

 

Velhasıl biz bu yeni evimizde dolu dolu 5 ay geçirdik. Yoldan geçen dostlarımızı ağırladık. Yoga kampları düzenledik doyasıya huzur bulup eğlendiğimiz.

Niyetimiz sürekli orada kalmaktı ama bazı özel şartlardan dolayı devam edemedik bu yolculuğumuza. Tadı damağımızda kalan yeni keşfedilmiş yerler gibi geride bırakıp şehir hayatımıza geri döndük istemeden!   

 

Eğer sizin de yolunuz Hisarönü’nden geçerse, orada kalmasanız bile şöyle bir yürüyüş yapın sahilinde, denizin bittiği yere kadar gidin azmakla kavuşmasını seyredin. Ya sabah erken saatlerde ya da güneş batmadan önce olsun ama bu keşfiniz:)

 

Ayrıca sürekli esen rüzgarı sayesinde burada "Rüzgar Sörfü" de yapılıyor. Türkiye'de hala çok bilinmeyen bu koyu rüzgar aşıklarına kesinlikle öneriyorum! 

 

NOT: Marmaris yolundan gelirken Hisarönü’ne sapmadan önce yol üzerindeki “Mavi Pide” o bölgedeki en sevdiğim restoranlardan biri.      

 

 

SELİMİYE

 

Hisarönü’nde yaşarken bir kez günübirlik uğradığımız Selimiye’ye bu yaz başı kalmak ve dinlenmek için gittik. Henüz okullar kapanmadığı ve ramazan ayında olduğumuz için epey sakindi her yer. Aslında tam istediğimiz gibiydi:)

Selimiye’yi son yıllarda hep çocuklu arkadaşlarımdan duyuyordum. Denizin göl gibi durgun ve sığ olması ailelerin rahat tatil yapmasını sağlıyormuş. Eh gidince bu dediklerini daha da iyi anlamış olduk. Gerçi biz Maya’yı dağ, tepe, deniz demeden gezmeye alıştırdığımız için özellikle bu sebeple Selimiye’yi tercih etmedik. Bu çevredeki arkadaşlarımızı ziyaret etmek için daha çok bu civarı seçmiştik. İyi ki de gitmişiz dedirtti bize Selimiye.

 

Nerede ve Nasıl Gidilir?

 

Selimiye’ye uçak ile ulaşım biraz zahmetli olduğu için daha çok karayolu ile gitmeyi tercih ediyor meraklıları. Dalaman’a indikten sonra servis ya da taksi ile Marmaris’e geçip oradan tekrar araçla 45km. uzakta olan Selimiye köyüne ulaşılabiliyor.

 

Arabamızla tam olarak nasıl gideceğiz diye tarif isterseniz eğer şöyle anlatabilirim:) Marmaris’e geldikten sonra Datça-Bozburun tabelalarını takip edin. Bu yolda yaklaşık 15-20 dakika ilerledikten sonra Hisarönü’ne varınca Bozburun’a doğru olan ok yönüne sapın. Selimiye yazılarını takip edin 20-25 dakikalık bir yolculuk sonrası varmış olacaksınız.

 

Virajlı yollarda giderken manzaranın tadını çıkarın ve arada durup pek şahane fotoğraf kareleri yakalayın. Yol üzerinde Orhaniye köyüne gelmeden önce meşhur "Kız Kumu Plajını" ziyaret edin. Kızıl kum ve taşlardan oluşan denizin üzerinde yürüyün mutlaka (Deniz ayakkabısı giymenizi öneririm).

 

Nerede Kalınır?

 

Selimiye’de konaklama için sadece küçük pansiyonlar ve butik oteller seçeneğiniz var. Her şey dahil büyük otel tatili burası için geçerli değil.

Bir sahil kasabasında temiz, basit şekilde döşenmiş ancak ihtiyaçlarınıza karşılık veren samimi işletmelerde kalmak bana her zaman daha mantıklı geliyor.

 

 

 

 

Bizim tercihimiz “Yamaç Motel Selimiye” oldu. Çok memnun şekilde ayrıldığımız için gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum burayı.

Köy merkezinden biraz ileride o yüzden daha sakin. Denize 40 metre mesafede ve özel plajları var.

Bu tarafta tekne yoğunluğu olmadığı için denize daha kolay girilebiliyor.

Hande, Eray ve minik oğulları Toprak bu güzel işletmenin sahipleri. Her konuda gelen misafirlerine yardımcı oluyorlar. Ayrıca değinmeden geçemeyeceğim oldukça lezzetli yemekler yedik burada kaldığımız süre boyunca. Giderseniz eğer selamlarımı söyleyin:)

İnternet adresi: http://www.yamacmotel.com/

 

 

Selimiye’de Ne Yapılır?

 

* Pırıl pırıl denizinde bol bol yüzülür.

* Tüm köy yürüyerek keşfedilir. Esnafla sohbet edilir:)

* Yakın çevrelerde dalış için tekne turuna çıkılabilir.

* Mis gibi ev yemekleri ve deniz ürünleri yenilebilir.

* Yakın çevrede bulunan Bozburun ve Söğüt gezilebilir. Benim favorim kesinlikle Söğüt. Denizdeki taşların daha beyaz olması nedeniyle burada rengi bir harika.

 

Sahildeki Deniz Kızı Restoran oldukça başarılı. Tepeden tüm koyu izleyebileceğiniz Manzara Restoran ise iyi yemek için önerebileceğim bir diğer mekan.

 

 

  

AKYAKA – GÖKOVA KÖRFEZİ

 

Selimiye gibi yine son yıllarda popülaritesi artan, ismini daha sık duymaya başladığımız yerlerden biri de Akyaka. Kite sörf yapanların vazgeçilmezi.

Ancak benim gibi hiç Kite ile tanışıklığınız yoksa da doğasına; azmağına, ördeklerine, sazlıklarına, yakın çevresindeki güzel plajlarına vurulabileceğiniz bir yer burası.

 

Yemyeşil ağaçların, sazlıkların arasından geçerek Gökova Körfezine süzülen Azmak Nehri bu bölgeyi kesinlikle özel bir ruha büründürüyor. Eski zamanlarda yaşadıkları yerlerde su bulamayan kadınların çamaşır yıkamak için geldiği bu nehre “Kadın Azmağı” denirmiş. Suyun sıcaklığı ortalama 10 derece ve bol mineralli bir içeriği var. Akvaryum gibi pırıl pırıl parlıyor yanına yaklaştığınızda.   

 

Nerede ve Nasıl Gidilir?

 

Gökova körfezinde bulunan Akyaka, Marmaris’e 36 km. uzaklıkta. Karayolunu tercih edenler kendi araçları ile rahatlıkla gidebilir. Ya da Marmaris ve Muğla’dan kalkan minibüslere binebilirler.

 

Nerede Kalınır?

 

Akyaka’da apart ve butik otel seçenekleri mevcut. Çoğu denize yakın veya Azmak Çayı kenarında bulunuyor.

Bizim son zamanlarda tercih ettiğimiz yer ise “İskelem Otel” oldu. Eski maden iskelesinde bulunan otelin konumu pek bir sevdik.

Konaklama için önerebileceğim diğer oteller ise "Villa Vali Apart", "Nova Apart", "Kerme Ottoman Palace", "No 22 Riders’ Inn".

 

Kamp yapmayı sevenler için ise “Akyaka Orman Kampı” iyi bir alternatif.

 

 

Akyaka ve Marmaris Çevresinde Gezilecek Yerler

 

Akyaka’ya gidince tabi ki öncelikle Azmak ile tanışılmalı. Buz gibi suyuna giremezseniz bile kenarında bir süre vakit geçirerek huzur bulabilirsiniz.

Tekne turuna katılmak da diğer bir alternatif Azmak ile kaynaşmak için :)

 

* Kite sörf sevenler veya merak edip ders almak isteyenler için epey ideal bir yer Akyaka.

 

Ördekleri izleyerek kahvaltı etmek, çay-kahve içmek yine burada herkesi mutlu eden bir aktivite :)

 

* Akyaka’yı son ziyaret edişimizde instagram hesabımda paylaştığım Azmak fotoğrafları ile ilgili epey soru aldım :)

Bizim de tesadüfen keşfettiğimiz şimdilerde orada yaşayan aile tarafından adına “Nefes Adası” denen yerde çekmiştik tüm o harika kareleri.

Akyaka’ya gelip de alternatif bir yer arıyorum diyenler için gizli, saklı kalmış bu cennet gibi yeri şiddetle öneriyorum.

 

Dört bir tarafı Azmak ile çevrili olan bu minik kara parçasına ulaşım normal yollarla sağlanmıyor.

Gitmeden önce eşi ve iki çocuğuyla adada yaşayan Necdet abiye ulaşmanız gerekiyor. Kendisi sizi arabayla gidebildiğiniz son noktada karşılayıp küçük, eski teknesiyle adaya geçiriyor. İsterseniz yalnız isterseniz de bu marjinal aileyle birlikte adanın tadını çıkarabilirsiniz. Ancak mutlaka Nejdet abiden sizi teknesiyle çevreyi gezdirmesini isteyin. Normal tekne turlarının aksine etrafta hiç kimse olamadan tadına varacağınız Azmağın en şeffaf halini görmüş oluyorsunuz. Bakir doğa adeta sizi içine çekiyor. Huzur garantisi yüzde yüz! Ayrıca arzu edenler kendi çadır ve imkanlarıyla adada kamp yapabilirler. Çöplerini geri götürüp ada ruhunu bozmadıkları taktirde! Gitmeden önce bir ihtiyaçları var mı diye sorarsanız da iyi olur.

İletişim: Necdet Küçük Facebook

Nefes Adası Facebook

 

 

* "Aşıklar Yolu", bu bölgeye geldiğinizde uğramaktan keyif alacağınız  bir yer. Sağı solu upuzun

okaliptüs ağaçlarıyla kaplı bu yol aslında Eski Marmaris Yolu olarak da biliniyor.

 

* Akyaka ve Marmaris çevresinde bulunan harika plajların da tadını çıkarmadan dönmeyin sakın. Merkezde bulunan halk plajı da epey güzel ancak tahmin edersiniz ki özellikle temmuz ve ağustos aylarında oldukça kalabalık.

 

- Çınar Plajı: Akyaka’ya 3 km. uzaklıkta bulunan bu plaj yakın yerde tertemiz deniz isteyenler için birebir. Küçük taşlarla kaplı olduğunu hatırlatmalıyım.

 

- Maden İskelesi: Merkeze 10 dakika uzaklıkta bulunan koyda üç tesis var önünden denize girebileceğiniz. Biz burada İskelem Otel’de kaldığımız için onun imkanlarından faydalandık. Deniz çok güzel ancak biraz soğuk.

 

- Akbük Koyu: Gökova körfezinin kuzeyinde yer alan bu koya Akyaka’dan araba ile yaklaşık yarım saatte ulaşabilirsiniz. Turkuaz denizi ve sakinliği sizi kendine aşık edecektir.

 

 

- İncekum Plajı ve Sedir (Kleopatra) Adası: Marmaris’ten de Akyaka’dan da yaklaşık yarım saate ulaşabileceğiniz bu harika plajlara mutlaka gidilmeli. İnce kumu olan turkuaz deniz sevenler buraya bayılacaktır.

İncekum’a araba ile ulaşabiliyor. Anayoldan giderken Sedir Adası – Çamlı Köyü tabelasını görünce sapın. Gidilen son noktada arabanızı bırakıp plaja götüren traktörlere binin. Vee kısa bir süre sonra bu masmavi koydasınız. Tabi özellikle öğlen saatlerinde çok kalabalık olduğunu söylemeliyim. Biz daha sakin gördüğümüz için plaja gelmeden bir önceki araya sapıp orada denize girdik.

Sedir Adasına ise teknelerle ulaşılıyor. Akyaka ve Çamlı Köyü’nden kalkan iki farklı tekne seçeneğiniz var. Araba ile geldiyseniz eğer iskeleye park edip 5 dakikada ulaşabileceğiniz Çamlı köyü kesinlikle daha mantıklı bir seçenek.

Ada sit alanı olduğu için giriş ücretli, müze kart geçerli.

  

 

* "Turgut Şelalesi" de bu bölgede görülmesi gereken yerlerden biri. Marmaris - Datça yolunda ilerlerken Turgut Köyü ve Bayır Köyü arasında dikkatli bakarsanız Şelale tabelasını göreceksiniz :)

 

 

Akyaka’da Yeme İçme

 

* Olive Farm Akyaka: Azmak kenarında zevkli döşenmiş, iyi kahve içebileceğiniz bir yer.

 

* Kahvaltı için gidilebilecek yerlerden bazıları; Çamlı köyündeki Saklı Göl Restaurant&Nature Club, Çetibeli köyündeki Sakız Restoran.

 

* Akşam yemeği için ise Azmak kenarındaki restoranlar daha çok tercih ediliyor. Halil’in Yeri ve Olta Balık Restoran önerebileceklerim arasında. 

 

* Bar olarak ise en popüler yer No 22 Riders’ Inn. Aynı zamanda burası bir otel. Çarşamba, Cuma ve Cumartesi akşamları canlı müzik ve DJ performansları var.

 

* Lezzetli dondurma, tatlı ve kahve için The Pop Shop da aklınızda olsun. 

  

 

 

 

 

 

Please reload

Beni Takip et
  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Google+ App Icon
  • Twitter Classic
  • YouTube Classic
Please reload

  • Facebook Grunge
  • YouTube Black Round
  • Twitter Grunge
  • Google+ Black Round
  • Instagram Grunge

© 2017 by Gonca Duyan 

If light is in your heart, you will find your way hOMe

-Rumi