PHI PHI ADASI (KOH PHI PHI) Gezilecek Yerler

January 16, 2018

1/15
Please reload

Popüler Yazılar

İZLANDA'DA GEZİLECEK YERLER

November 8, 2016

 

* Reykjavik Şehir Merkezi:

 

Kutu kutu evlerin sıralandığı sokakların, çoğu birbiriyle kesişiyor. Buralarda yürüyün, kaybolun, harika grafitileri keşfedin. Göletin etrafında keyif yapın. Şehir merkezinde bulunan Hallgrimskirkja Kilisesi’ni ziyaret edin.

 

 

 

 

 

 

 

 

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* Blue Lagoon (Mavi Lagün):

 

Mavi Lagün havalimanına 20 km., Reykjavik şehir merkezine ise 39 km. uzaklıkta. İzlanda’ya gelip de burayı görmeyeni dövüyorlar adeta:)))  

Dışarısı buz gibiyken 37 derecelik jeotermal suya girmek ilginç bir deneyim. Ancak itiraf ediyorum güzeldi, hoştu ama o içeri giriş için verilen paraya değer miydi bilmiyorum inanın(40- 50 Euro’dan başlıyor)! Gelmeden önce internetten biletinizi alın ama tarihe göre yer bulmak da zor olabiliyor. Çok önceden almanız gerekebilir. Havlu, mayo, şampuan ve terliklerinizi yanınızda getirin mutlaka. Duş alınan yerlerde sadece saç kremi var. Su sert olduğu için girmeden önce ve çıkınca saçınıza krem sürmeyi unutmayın.

Giriş kapısının hemen yanındaki yolda biraz ilerleyerek Mavi Lagünün dışarıdan görüntüsünü de izleyebilirsiniz. İçinde insan olmayan bu bölüm bence çok daha etkileyiciydi(Hem de bedava:)).

Website: Blue Lagoon

 

Güney İzlanda

 

Reykjavik’ten yola çıkarak güneydeki en son durağımız Jökulsarlon’a kadar olan gezilecek yerleri sırasıyla paylaştım.

Aklınızda olsun yollarda karşınıza çıkabilecek İzlanda’ya özgü bazı hayvanları da görmeden dönmeyin. İzlanda atları bir harika, koyunları ise tam yün yumağı insanın sıkıştırıp sevesi geliyor. Kuş türü olarak Puffin çok meşhur. Bir çeşit deniz papağanı olan bu kuşlar özellikle sahillerde görülebiliyor.  

 

* Seljalandfoss Şelalesi:

 

Şehirden ayrılıp sizi büyüleyen 1 Numaralı Yol’da ilerlerken karşınıza çıkan ilk kocaman şelale oluyor kendisi. 60 metre yükseklikten aşağıya inen güldür güldür suları izleyip sesini dinleyin bir süre. Daha sonra arkasına geçerek sırılsıklam bir halde kalsanız da keyiften dört köşe olacağınızı garanti ederim. Fotoğraf makinalarına aman dikkat onlar da sağlam ıslanıp bozulmasın:)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* Skogafoss Şelalesi:

 

Kendinizi kurulayıp yola devam edin, yine büyük bir şelale daha karşılayacak sizi. Ama bu seferki ülkenin en büyüklerinden biri. 25 metre genişliği, 60 metre yüksekliği bulunan şelale benim favorim oldu:) Güneş açtığında üst üste oluşan iki gökkuşağını gördüğümde rüyadayım sandım adeta.

 

* Solheimasandur Uçak Enkazı:

 

Eee her zaman karşılaşılacak bir olay değil tabi uçak enkazı görmek. Skogafoss Şelalesini geçtikten sonra 1 No’lu yolda  Vik Kasabası’na doğru ilerlemeye devam edin. Yolun sol tarafındaki sarı renkli ‘Solheimajökull Glacier’ tabelasını gördükten sonra 2 km. daha gidin. Sağlı sollu park etmiş arabaları görünce durun. Arabanızı park ettikten sonra yolun sağ tarafındaki küçük demir kapıdan geçerek toprak yolda ilerleyin. Gidiş dönüş toplamda 8 km. yol yürüyeceğinizi söylemeden geçemeyeceğim. Uyarmadı demeyin sonra:)

 

Ancak bu yolda yürürken hissettiklerimi hiç bir şeyle değişemem. Şöyle bir sahne hayal edin kafanızda: Uçsuz bucaksız dümdüz toprak bir yolda ufka doğru ilerliyorsunuz. Uzaklarda görünen dağlar dışında bir görünüp kaybolan güneş, sizi takip ediyor. Bastığınız yolda ara ara karşınıza çıkan küçük yeşil otlardan başka canlı belirtisi yok. Sadece kulağınıza gelen ayak sesleriniz, rüzgarın uğultusu ve nefesiniz sizinle. Dünya üzerindeyken daha önce hiç deneyimlemediğiniz, “Ben neredeyim?!” dedirten bir An’dasınız.

Yaşam ve Ölüm arasında bir yerde: Araf’ta ya da başka bir gezegende...

 

Tüm bu düşüncelere boğulmuşken simsiyah kumsalda karşınıza çıkan, boylu boyunca uzanmış Amerikan askeri kargo uçağı enkazı sizi yeniden kendinize getirtiyor.

1973 yılında aşırı buzlanma dolayısıyla buraya mecburi iniş yapmış olan bu uçakta neyse ki hiç ölen olmamış.

 

* Dyrholaey Sahili:

 

Vik Kasabasına gelmeden önce tabelalara bakmaya devam edin. Sağınızda karşınıza çıkacak olan iki kumsaldan ilkinin adı Dyrholaey. Burada dev dalgaların oluşturduğu manzarayı yukarıdan izleyebiliyorsunuz.

 

* Reynisfjara Sahili (Black Sand Beach):

 

İlk sahilden ayrılıp ana yola çıkın biraz ileride de diğer kumsal olan Reynisfjara’yı göreceksiniz. Siyah kumlarda yürüyüp, okyanusun asiliğine yakından şahit olabileceğiniz harika bir yer. Dalgalara ise ciddi şekilde dikkat edilmesi gerekiyor. Maalesef bu sebepten dolayı burada turist ölümleri fazla oluyormuş.

 

* Vik Kasabası:

 

Soğuk yerlerde geçen masallar vardır ya hani küçük bir kasabayı anlatır. İşte tam onlardan birindeymiş gibi hissedeceksiniz kendinizi Vik’teyken. En tepeye konuşlanmış kilisesi ve  küçük şirin evleriyle sizi içine çekecek olan bu kasaba. Akşam olduğunda ise aynı masallardaki gibi karanlığı ve sessizliği ile biraz ürpermenize sebep olabilir. Hele ki Elfler’in en çok göründüğü yerin burası olduğu rivayetini duyduysanız eğer!

Bu kasabanın insanı heyecanlandıran diğer bir özelliği de Katla Yanardağı’nın eteklerinde bulunması. En son 1918 yılında aktif olan bu yanardağın çok yakında tekrar harekete geçeceği düşünülüyor. Bu felakette ayakta kalabilecek tek yerin yüksekteki kilise olduğuna inanıldığı için kaçış planları hep oraya doğruymuş. Masal ya da film senaryolarını aratmayan bu kasaba İzlanda seyahatinde kesinlikle es geçilmemeli.

 

* Svinafellsjökull Buzulu:

 

Vik’ten çıkıp yine 1 numaralı yolda devam edin. Sol tarafınızda kalacak Buzul’un tabelasını görünce dönüp toprak yolda bir süre ilerleyin. Park yerine geldiğinizde bir anda dev buzullar karşınıza çıkacak. Biraz daha yakınına tırmanıp huzur dolu manzaranın tadını çıkarın:) Ayrıca burası Interstellar filminin afişi için de kullanılmış.

 

* Jökulsarlon Buzul Gölü:

 

Güney İzlanda’daki son durağımız olan Jökulsarlon, güzelliği ile bizi kendine hayran bıraktı. Ancak koparak sulara karışan buzulları izlerken, küresel ısınmaya gözle görülür şekilde tanık olmak rahatsız ediciydi.

 

 

Golden Circle (Altın Çember)

 

Reykjavik yakınlardaki bu gezilecek alan yaklaşık 300 km.’yi kapsıyor. Rotayı siz kendinize göre de şekillendirebilirsiniz.

 

* Strokkur ve Geysir:

 

Bu bölgedeki ilk durağımız olan gayzerler yine bize bir ilki yaşattı. Belli aralıklarla aniden yerin altından göğe doğru fışkırarak yükselen 90 derecelik suya bakmak olağanüstü bir deneyimdi. Dumanı tüten toprakların kenarından geçip, havadaki sülfürü koklamak gerçekten çok etkileyiciydi.

 

* Gullfoss(Altın) Şelalesi:

 

Şöyle kadraja bile alamayacağınız kadar kocamaaan bir şelale manzarası hayal edin. Büyüleyici yerlerden birine daha tanık oluyorsunuz burada. Şelaleyi farklı açılardan görebileceğiniz noktalar var. Islanmamak ise imkansız:)

 

 

* Kerid Krater Gölü:

 

6500 yıl önce oluşan volkanik Kerid Krater’ini de görmeden dönmeyin bence. Hele ki gölün kenarındaki bankta oturup bir süre sessizliğe gömülün kesinlikle!

 

 

* Thingvellir Milli Parkı:

 

Yine esen rüzgarlara ve soğuğa aldırmadan gezilecek keyifli bir bölge. 930 yılında İzlanda Parlamentosu burada kurulmuş. Dünyanın ilk parlamentosu olarak da tarihte yerini almış.

Ayrıca Avrupa ve Kuzey Amerika tektonik plakalarının ayrılarak açtığı büyük yarık da bu parkta bulunuyor.

 

 

Batı İzlanda

 

* Deildartunguhver Thermal Spring:

 

Dumanlar arasında dolaştığımız bu bölge, saniyede 100 derecelik 180 litre su çıkaran dünyadaki en büyük sıcak su kaynağı olma özelliğine sahip.

 

 

* Hraunfossar ve Barnafoss Şelaleleri:

 

Donmuş lavların üzerinde geniş bir bölgeyi kaplayarak şekillenen şelalelerin oluşturduğu harika bir yer. Suyun maviliği insanın gözünü alıyor. Burada da fotoğraf çekmeye doyamıyorsunuz.

 

  

* Reykholt: 

 

İzlanda’nın batısında yer alan bir kasaba Reykholt. Eski zamanlarda ülkenin önemli okullarına ve şairlerine eve sahipliği yapmış. En tanınmışı da İzlanda tarihindeki büyük rolüyle, orta çağda yaşamış olan siyasetçi şair Snorri Sturluson. Eskiden evinin ve okullarının olduğu bölge bu kasabada ziyaret edilecek yerlerden biri.

 

İzlanda ile ilgili diğer yazılarım: 

 

Her Şey’ in Başladığı Yer, İZLANDA!

İzlanda Gezi Rehberi

 

Please reload

Beni Takip et
  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Google+ App Icon
  • Twitter Classic
  • YouTube Classic
Please reload

  • Facebook Grunge
  • YouTube Black Round
  • Twitter Grunge
  • Google+ Black Round
  • Instagram Grunge

© 2017 by Gonca Duyan 

If light is in your heart, you will find your way hOMe

-Rumi