PHI PHI ADASI (KOH PHI PHI) Gezilecek Yerler

January 16, 2018

1/15
Please reload

Popüler Yazılar

İZLANDA GEZİ REHBERİ

November 8, 2016

 

 

İzlanda’ya gidiş iyiydi, güzeldi ama dönüşün ardından kendimi toparlamam biraz zaman aldı. Eh kolay değil tabi bir süre için başka gezegene ayak bastığını sanıp da tekrar rutinlerimizin olduğu dünyamıza geri dönmek. 

İlk yazımda ifade etmeye çalıştığım derin ve tarifi zor duygularımı biraz da teoriye döküp o muhteşem ülkeyi görmek isteyenler için faydalı olabileceğini düşündüğüm bilgiler paylaşacağım.

 

Doğa Ana’nın gözbebeğine bakar gibi hissettiren İzlanda, umarım sadece seyahat etmeyi değil de özüne dokunmayı isteyen tüm gezginlerin yolunun düşeceği bir rota olur. 

 

Nerede ve Nasıl Gidilir?

 

Atlas Okyanusu’nun en tepesinde, en yakın komşusu Grönland olan Avrupa’dan uzakta ama Avrupa ülkesi sayılan volkanik bir ada İzlanda.

 

Türkiye’den direkt uçuş ne yazık ki yok aktarma yaparak gidiliyor. Bizim tercihimiz THY ile Kopenhag’a gidip oradan WowAir ile Reykjavik’e uçmak oldu.  Her iki uçuşta yaklaşık 3’er saat sürdü.

Not: Kopenhag’dan İzlanda’ya gitmek için diğer bir şirket olan IcelandAir da tercih edilebilir sadece WowAir’ın  fiyatlarının daha düşük olduğunu belirtmeliyim. WowAir ile seyahatimiz boyunca biz hiç sıkıntı yaşamadık.

 

Dil : İzlandaca. Cermen dillerindendir, diğer ülkelerle çok fazla etkileşime girmediği için pek değişime uğramamış. İzlandalılar Ortaçağlarda yazılan Viking hikayelerini(Saga) günümüzde bile kolaylıkla okuyabiliyorlarmış.

Alfabesinde 32 harf bulunmakta ancak 10 tanesi Türk alfabesinde yok. Bu yüzden benim için okuması da anlaması da oldukça zor olmuştu:)

  

Para Birimi : İzlanda Kronası (ISK). Kasım 2016’ya göre: 100 ISK = 2.86 TL

 

Vize : Schengen gerekiyor.  

 

 

Ne Zaman Gidilmeli?

Öncelikle şunu belirtmeliyim eğer İzlanda’ya ilk gidiş amacınız Kuzey Işıklarını görmek ise seyahat tarihlerinizi mutlaka ona göre belirlemelisiniz. Önerilen tarihler eylül sonu ve ekim ayları. Ancak değişken hava durumundan dolayı ışıkları kesin izleyebileceksiniz diye bir şey yok maalesef.

Biz ağustos sonu ve eylülün ilk haftası oradaydık az da olsa görebildik o mucize sahneyi:)

 

Ulaşım

Bu ada ülkesini gezmek için kesinlikle en iyi seçenek araba kiralamak. Görülecek yerler uzak mesafelerde ve yol kenarlarında olduğu için otobüs seçeneği pek uygun değil. Tabi ki günlük turlar düzenleyen şirketler de var ancak kendi zamanınızı kendiniz yaratarak İzlanda’yı keşfetmek kesinlikle daha keyifli oluyor. İnternet üzerinden araba kiralayabileceğiniz bir çok firma mevcut. Biz ProCar’ı tercih ettik fiyatları uygun olduğu için. Havalimanından bir servis ile sizi alıp merkezlerine götürüyorlar. Arabayı orada teslim alıyorsunuz. Ancak bizi sıkıntıya sokan çok önemli bir noktayı hatırlatmak istiyorum. Sigorta yaptırırken tam olanını seçin çünkü diğerleri pek bir şey karşılamıyor. Arabamızın arkasında fark etmediğimiz küçük bir darbe vardı, herhalde park yerlerinde oldu. Bizim aldığımız sigorta paketi bu parayı ödemedi. Çok ciddi bir rakam cebimizden çıktı:(   

 

Yollar

 

Bütün ülkeyi baştan sona dolaşan 1 Numaralı Yol, neredeyse sizi görmek istediğiniz her yere götürüyor. Tabi ara yollara girerek toprak olanlarda da epey ilerliyorsunuz. Tabelaları takip etmek yeterli. Hız sınırı 90 km.

 

 

 

Nerede Kalınır?

 

Dünyanın en pahalı ülkelerinden biri olan İzlanda her harcamanızı kuruş kuruş düşündürtüyor. Başkent Reykjavik(Reykyavik diye okunuyor) kalmak için ilk tercih edilecek şehir.

Konaklama fiyatları oldukça yüksek. Hostel fiyatları bile ancak ortalama bir otele yakın(Kişi başı 150 TL. karışık odada).

Guesthouse da ise paylaşımlı banyosu olan çift kişilik bir oda için bile 350 TL gibi bir fiyat ödüyorsunuz.

 

 

 

 

 

 

Eğer siz de bizim gibi hem macerayı seviyor hem de ekonomik seyahati tercih ediyorsanız konaklama için Reykjavik Kamp Alanı biçilmiş kaftan. Çadır, karavan ve hostel seçenekleri var. Kendi yemeğinizi yapabileceğiz mutfak, temiz tuvalet ve banyolar, çamaşırhane, ücretsiz WiFi bulunmakta.

Biz kendi çadırımızı yanımızda götürmüştük, gecelik iki kişi 100TL. ödedik. 

Ancak gidilen mevsime göre önlem almayı kesinlikle unutmayın. Gece 5 derece(eylül başı) gibi soğuk bir havada uyumak pek kolay olmuyor:)

 

Güney İzlanda’yı da rotanıza ekleyecekseniz eğer bir iki gece Vik Kasabasında kalmanızı öneririm. Orta bir noktada bulunan bu şirin yer, Elflere inanmanıza sebep olabilir:)

 

Yeme İçme

Genellikle et ve balık yemeklerinin ağırlıklı olduğu bir menü ile karşılaşıyorsunuz. Yemek fiyatları da epey pahalı. Restoranlardakilere birkaç örnek vermek gerekirse eğer:

Çorba: 30-50 TL

Hamburger:50-70 TL

Ana Yemek: 80- 150 TL

Bira: 20-40 TL

Kahve: 10-20 TL

Çeşme suları içilebiliyor bence gayet güzeldi. Ancak soğuk su tarafından açıp için mutlaka çünkü sıcak sular genellikle sülfür kokuyor.

Tabi ki bizim yemek tercihlerimiz hep en uygun fiyatlı olan benzin istasyonlarındaki sandviç ve sosislilerdi. İçeceği içinde menüler yaklaşık 20-25 TL. Diğer ihtiyaçlarımızı da hep büyük marketlerden aldık. Ayrıca marketlerde pişmiş yemekler de sıcak tavuk gibi bulunuyor.

 

 

Ne Giyilmeli?

Benim bu seyahatime çıkmadan önce en çok düşündüğüm ve araştırdığım konuydu bu:) Üşümeden, rahat ve şık nasıl olunurdu acep?!

Kesinlikle ilk dikkat edeceğiniz şey kıyafetlerinizin suya dayanıklı şekilde olması. Çünkü şelaleleri gezerken epey ıslanıyorsunuz. Aynı zamanda görülecek yerlerin çoğu açık havada, bu yüzden yağmura ve kara yakalanma ihtimaliniz çok yüksek.

Seyahat ettiğiniz mevsime göre de giysilerinizin kalınlığını ayarlayabilirsiniz. Bizim gittiğimiz zaman olan eylülde sıcaklık gündüz 12 , gece ise 5 derece civarıydı. Kazak üzerine giydiğim deri görünümlü ceket ve taytlarımla çok rahat ettim ben. Akşam saatlerinde de paltomu giydim. Tabi ki kış aylarında çok daha kalın giysiler seçmek gerekiyor. Yaz ve bahar mevsimleri için yağmurluk da iyi bir tercih olabilir.

Ayrıca Termal ziyaretleriniz için mayo, havlu ve terliklerinizi bavula koymayı unutmayın:)    

 

 

İzlanda ile ilgili diğer yazılarım:

 

Her Şey’ in Başladığı Yer, İZLANDA!

İzlanda'da Gezilecek Yerler

Please reload

Beni Takip et
  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Google+ App Icon
  • Twitter Classic
  • YouTube Classic
Please reload

  • Facebook Grunge
  • YouTube Black Round
  • Twitter Grunge
  • Google+ Black Round
  • Instagram Grunge

© 2017 by Gonca Duyan 

If light is in your heart, you will find your way hOMe

-Rumi