PHI PHI ADASI (KOH PHI PHI) Gezilecek Yerler

January 16, 2018

1/15
Please reload

Popüler Yazılar

BUDAPEŞTE’DE GEZİLECEK YERLER

February 18, 2016

 

 “Budapeşte Gezi Rehberi” başlıklı yazımda şehir ile ilgili genel bilgiler vermiştim. Biraz da gezip görülecek yerleri paylaşmak istiyorum.

 

Öncelikle ilk önerim kesinlikle bir “Free Tour of Budapest” yani Bedava Budapeşte Turuna katılmanız. Her gün saat 10:30 ve 14:00 de başlayan tur için,

St. Stephen’s Bazilika’sının önünde rehberlerle buluşuluyor. Bu tura katılmak için daha önceden yapmanız gereken bir şey yok. Bazilika’nın önüne gidip rehberlerin verdiği formu doldurmanız yeterli. Yaklaşık 3 saat süren turda şehirdeki önemli noktalara yürüyerek gidiyorsunuz. Bu sırada rehber size genel bilgiler veriyor. Dil seçeneği ise İngilizce ve İspanyolca. Tur sonunda rehbere gönlünüzden ne koparsa bahşiş vermeniz yeterli. Bu sistemle çalıştıkları için epey güler yüzlüler :)

 

 1. St. Stephen’ s (Aziz Istvan) Bazilikası: Şehir merkezinde dolaşırken bir anda ihtişamlı görüntüsüyle karşınıza çıkan bu bazilika Budapeşte’nin olmazsa olmazlarından. İsmini Macaristan’ın I.Kralı Stephen’dan  almış. Çan kulesinin tepesine çıkarak harika manzarayı izleyebilirsiniz. Kiliseye giriş ücretsiz(bağış olabilir) ancak kuleye çıkmak 500 HUF(5 TL).

   

 2. Széchenyi Zincir Köprü: Budapeşte’nin simgesi haline gelen bu ilk köprü 1849 yılında açılarak iki yaka olan Buda ve Peşt’i birbirine bağlamış. Üzerinden geçerek bol bol manzaralı fotoğraflar çekilmeli :) 

   

   

 3. Buda (Budin) Kalesi: Zincir köprüden ilerleyip Buda yakasına geçer geçmez karşınıza çıkan tepedeki geniş bina. Yukarı çıkmak için ister eski taş merdivenleri kullanın isterseniz de kuyruk bekleyerek fünikülere binin. 1265 yılında yapımı tamamlanan bu tarihi binaya daha önceleri Kraliyet Sarayı (Kalesi) deniliyormuş. İçeride ise Macaristan Ulusal Galerisi, Budapeşte Tarih Müzesi ve Ulusal Széchenyi Kütüphanesi bulunmakta.  

   

   

 4. Matthias Kilisesi: Buda Kalesini geçince çatısındaki renkli seramikler ile dikkatinizi çekecek olan bu kilisenin halk arasında bilinen eski adı ise “Leydimizin Kilisesi” imiş. 1541 yılında da Osmanlılar tarafından Cami’ye çevrilmiş. 

   

   

 5. Balıkçı Tabyası: Matthias Kilisesinin yanında bulunun yedi kuleli bu masalsı yapı eskiden balık pazarı olarak kullanılıyormuş. Tuna Nehri ve Peşte manzarası çok güzel. Giriş katı her zaman ücretsiz olan tabyanın üst katı yaz aylarında ücretliymiş.

   

 6. Gellert Tepesi / Özgürlük Anıtı: Tuna Nehrine ve yine Buda yakasından bakan Gellert Tepesi 235 m. yüksekliğinde. Bu tepe üzerinde ünlü Gellert Oteli ve Kaplıcaları var. 1945 yılında Rus istilasından kurtulmanın anısına dikilen 14 m. yüksekliğindeki Özgürlük Anıtı da burada bulunuyor. Tepenin en yüksek tarafı olan Citadella’dan ise Buda, Tuna Nehri ve Peşte birlikte görünüyor. 

 7. Merkez Kapalı Pazar Yeri: Özgürlük Köprüsüne yakın olan Pazar Peşte yakasında. İçerisinde şarküteri, manav, hediyelik eşya satan küçük dükkanlar var. Uygun fiyatlı alışveriş için ideal. Aynı zamanda yemek katında ayak üstü Macar mutfağının tadına bakabileceğiniz yiyecekler bulabilirsiniz. 

   

 8. Dohány Sokağı Sinagogu (Büyük Sinagog): Yahudi Mahallesinin başında bulunan bu tarihi Sinagog Avrupa’nın en büyüğü olma unvanına sahip. Dış mimarisi de oldukça güzel. İçeri giriş ücreti 3000 HUF (30 TL). Yanında bulunan Yahudi Müzesi de bu ücretin içinde.

 9. Macaristan Devlet Opera Binası: Şehir merkezindeki Opera binası 19. yy.’dan kalma klasik Macar mimarisi izlerini taşıyor. Aynı zamanda dünyadaki akustiği en iyi mekanların arasında yer alıyor. İçerideki havayı koklamak için iki seçeneğiniz var. Biri her gün yapılan 45 dakikalık rehberli turlara 3000 HUF ödeyerek katılmak. Diğeri de en uygun gösteri fiyatı olan 2900 HUF karşılığında bir taşla iki kuş vurmak :) Ya da özgüveninizi toplayıp yoldan geçerken bizim gibi içeri dalabilirsiniz...

   

 10. Macaristan Parlamento Binası: Tuna Nehri kıyısında Peşte’de bulunan ihtişamlı ve epey geniş (691 odalı) olan Parlamento Binası, 19. yy.’da Londra’dakinden esinlenerek inşa edilmiş. Dünyanın en büyük üçüncü Parlamento Binası olan yapı, halen aktif şekilde meclis tarafından kullanılıyormuş. Özel turlar ile gezmek mümkün.

   

 11.  Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar: Parlamento Binasının önünde bulunan ayakkabı heykelleri İkinci Dünya Savaşında yaşamını yitiren Yahudiler anısına yapılmış.

   

 12.  Küçük Prenses Heykeli: Büyüyünce kral olacağına inan küçük bir kızın ölümünün ardından babası tarafından yapılan heykel, Peşte’de Zincir Köprünün yakınında nehir kıyısında bulunuyor. Halk arasında kafasında kral tacı bulunan bu çocuk heykelinin dizlerini iki el ile aynı anda ovunca şans getireceğine inanılıyor.

   

 13.  Gresham Sarayı (Four Seosons Oteli) : Peşte’de Zinzir Köprünün tam karşısında bulunan bu ihtişamlı binanın 1906 yılında yapımı tamamlanmış. Gresham Sarayı günümüzde  Four Seosons tarafından otel olarak işletiliyor. Konaklama ücretlerinin dudak uçuklatan cinsten olması sizi korkutmasın içeriye girip bir göz atarak kafesinde bir şeyler içebilirsiniz. 

 14.  Margaret Adası: Tuna Nehrinin ortasında 2.5 km. uzunluğundaki bu küçük ada, araç trafiğine kapalı. Ortaçağ’dan kalma kalıntıların, yeşil parkların, bahçelerin olduğu, merkezdeki gürültüden kaçıp soluk almak isteyenlerin vakit geçirdiği bir kaçış noktası. Bisiklete binmek, spor yapmak için ideal bir ortam. Yaz aylarında bir çok konser ve etkinlik burada organize ediliyormuş

 15. Şehir Parkı / Kahramanlar Meydanı (Hösök Tere): Peşte’de şehir merkezinden uzakta olan park Budapeşte’nin en büyüğü. Kış aylarında içinde bulunan donmuş küçük gölde buz pateni yapılıyor. Parkın bir diğer popüler noktası ise Kahramanlar Meydanı. Binyıl Anıtı’nın ortasında bulunan kolonda Baş Melek Cebrail Heykeli var.   

 16. Széchenyi Termal Hamamı: Şehir Parkı’nın içerisindeki tarihi hamam, Budapeşte’nin en meşhur termallerinden. Gece bile açık olan havuzlarda sıcak sulara girmek ilginç bir deneyim yaşamak isteyenler için ideal. Giriş ücreti 18 Euro.    

 17. Vaci Caddesi: Ünlü, ünsüz bir çok markanın mağazalarının bulunduğu alışveriş caddesi. Aynı zamanda turistik restoran ve kafeleri de burada bulmak mümkün.

  Diğer Öneriler:

   

  * Tuna Nehrinde 1 veya 2 saat süren tekne turları yapılıyor. Gece, gündüz, yemekli, yemeksiz seçenekleri var.  

   

  * Macaristan Ulusal Müzesi, Gül Baba Türbesi, Terör Müzesi gezilebilecek diğer yerlerden bazıları.

   

   

Please reload

Beni Takip et
 • Facebook App Icon
 • Instagram App Icon
 • Google+ App Icon
 • Twitter Classic
 • YouTube Classic
Please reload

 • Facebook Grunge
 • YouTube Black Round
 • Twitter Grunge
 • Google+ Black Round
 • Instagram Grunge

© 2017 by Gonca Duyan 

If light is in your heart, you will find your way hOMe

-Rumi