PHI PHI ADASI (KOH PHI PHI) Gezilecek Yerler

January 16, 2018

1/15
Please reload

Popüler Yazılar

Ben bir Çilek Ağacıyım... I'm a Strawberry Tree...

December 17, 2011

Bir gün; 3-4 yaşlarındaki ufaklıklarla yoga dersi yaparken Ağaç Duruşunu gösterip, onlardan birer ağaç olmalarını istedim. Kıkır kıkır gülerek sağa sola devrilen çocuklar biraz uğraştıktan sonra, kısa süre bile olsa dengede durmayı başarabiliyorlardı. Hayal güçlerini canlandırmak için, teker teker ne ağacı olduklarını sordum. Kimisi elma ağacı, kimisi çam ağacı, kimisi de yılbaşı ağacı olduğunu söylüyordu :) Ancak aralarından bir tanesinin cevabı beni çok etkiledi. “Ben bir çilek ağacıyım” diyordu gülümseyerek.

Eh tabi haklı çocuk, nereden bilebilirdi ki çileğin ağaçta yetişmediğini! Artık meyve ve sebzeleri sadece marketlerdeki reyonlarda gören çocuklar, o kadar uzaklaştılar ki doğadaki yaratım sürecinden.

 

One day I asked the 3-4 year olds to stand in tree pose during a Yoga class. After some giggles and toppling over they could stay in balance for a short period of time. In order to stimulate their imagination I asked them what tree they were. Some were apple, some were pine and some were Christmas trees :) Yet one answer among them attracted me most. He was saying: “I am a strawberry tree” with a smile on his face.

I could not judge him. How could he know that strawberries did not grow on a tree! Nowadays children can only see fruits and vegetables on supermarket shelves. They are so unaware of the creation process.

 

İşte O gün, en büyük hayallerimden biri oldu çocuğumun bahçeli evde büyümesi. Doğanın içinde, onun muhteşem işleyişine tanık olarak bir şeyler öğrenmek, yaşamdaki en etkili hoca bana göre. Çok şanslıyım ki bu dileğim gerçek oldu günün birinde. Ormanın içindeki evimizde büyüyen kızımızla birlikte her daim doğadaki güzellikleri, mucizeleri heyecanla keşfediyorduk.

 

So on that very day, growing my child in a house with yard became one of my biggest dreams. Just the nature itself can be the most effective tutor while witnessing the great works of it. I was so lucky that dream came true one day. We have explored all the beauties and miracles together with my daughter with excitement in our house in the woods.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tam bir meyve arsızı olan Maya’nın, en büyük eğlencesi haline geldi dalından meyve koparıp, yemek. İlaçlama yapmadan bahçemizde yetiştirdiğimiz sebze ve meyvelerin bir kısmını böceklerle paylaşsak da geriye kalanların tadına bakmak bile bize öyle keyif veriyordu ki! Toprağa yakın yaprağını çekerek çileği koparan kızımı gördükçe, bir kez daha şükrediyorum hayatta sahip olduğum her şey için…

 

Maya is always passionate about fruits. It was one of her biggest amusements to pick and eat a fruit right from the tree. We were growing vegetables and fruits without using any chemicals or pesticides. The bugs were taking some of them as a part of cycle but tasting the remaining was so delightful. The moments I have seen my daughter picking up the strawberries handling gently with the leaves, I were feeling so grateful for all the things I have in this life…

Please reload

Beni Takip et
  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Google+ App Icon
  • Twitter Classic
  • YouTube Classic
Please reload

  • Facebook Grunge
  • YouTube Black Round
  • Twitter Grunge
  • Google+ Black Round
  • Instagram Grunge

© 2017 by Gonca Duyan 

If light is in your heart, you will find your way hOMe

-Rumi