Dünyadaki tüm güzellikleri, renkleri, farklılıkları keşfetmek için yaşayan göçebe ruhlu bir gezginim. EmCi’nin eşi, Maya’nın ve Hermes’in(kedimiz) annesiyim. Yaşam enerjisini yogadan alan bir yoga eğitmeni ve ömür boyu sürecek olan bir yoga öğrencisiyim. Palmiyeler ve turkuaz renkli deniz özüme dönmemi sağlayan en güçlü ikili. Çiçek çocuk ruhumu besleyen Beatles’ı pek bir severim.

 

Sosyal normlar gereği Uludağ Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldum. Kısa bir süre mesleğimle ilgili bir işte çalıştıktan sonra eşimle beraber macera peşinde koşmaya başladık.

 

Ani kararlarla çıkılan yollar sayesinde yaşamdan daha çok keyif alır hale gelince, en büyük tutkularımızdan biri oldu seyahat etmek.

 

İlk rotalarımızdan biri olan Almanya’da 6 ay yaşadık ve burada hayatımın yönü tamamen değişti. Yoga’yla tanıştım, keşfetmeye başladım bu kadim öğretiyi.

 

Her geçen gün beni iyileştirdiğini, değiştirdiğini ve geliştirdiğini gördükçe, öğrendiklerimi paylaşma isteği duydum sevdiklerimle. Bu sayede 2005 yılında mesleğim oldu Yoga Eğitmenliği. Bursa’nın ilk eğitmeni olarak ilk yoga merkezini: BursaYoga’yı açtım aynı sene.

 

Her gittiğim yerde çeşitli yoga derslerine katıldım. Genç yaşlı, tecrübeli tecrübesiz demeden bir çok eğitmenle çalıştım. Seminerlere katıldım, seminerler verdim.

Kendimi sınırlamamak adına hiç bir zaman tek bir Yoga okulunu, Yoga ekolünü takip etmedim. Bana göre herkesten, her sistemden öğrenilecek çok şey var çünkü.

 

Daha sonra ise Hindistan yolları göründü bir anda. Kader ağlarını ördü ve biz kendimizi Hindistan’da bulduk. Her yogaya gönül verenin hayallerinden biridir aslında Hindistan seyahati. Bizim ki biraz seyahatten de öte serüvene dönüştü, 2009 senesinde bir yıl kadar yaşayınca bu sihirli ülkede.

 

Seyahat ederek kendini daha özgür ve zincirlerden kurtulmuş olarak hissedenlerdenim. Bir yerde uzun süre sabit kalmak ruhumu yoruyor. Dünyayı keşfetmek, farklı kültürlerde insanlar tanımak beni canlı tutuyor.

 

Yine sabit yaşamdan sıkıldığımız bir dönemde Güney Doğu Asya’ya gittik. Bir sene Singapur, Tayland ve Malezya’da yaşadık.

 

2011 yılında annelik kimliğimi kazandım kızım Maya dünyaya gelince. Bambaşka bir pencere açıldı adeta yaşamıma. Uçsuz bucaksız, insanın nefesini kesen ama çetrefelli bir manzaraydı önümde duran. Anneliği: koşulsuz sevginin verdiği hazzı, anlatmak zordur aslında. Bu sebeple yaşayan bilir derler hep galiba!

 

Maya bir buçuk yaşındayken yeniden çok sevdiğimiz Güney Doğu Asya’ya taşındık. Yaklaşık bir sene kadar da oralarda yaşayıp tekrar Türkiye’ye geri döndük.

 

Halen yurtiçi ve yurtdışında çeşitli yoga dersleri veriyorum. Aynı zamanda da eşim Dr. Emin Cihan Duyan ile birlikte bilimsel çalışmalar yapıp, seminerler düzenleyerek devam ediyorum eğitmenlik kariyerime.

 

Kış aylarında 2015 yılında yeni şehrim olan Eskişehir'deyim. Özel derslerime, özel grup derslerime, seminerlere devam ediyorum. Gittiğim ülkeleri saymayı bıraktım bir süre önce. Blog yazıp deneyimlediklerimi insanlarla paylaşmaya ve herkesi seyahatin öğretilerine alıştırmaya çalışıyorum elimden geldiğince...

 

Namaste!
Gonca Duyan

  • Facebook Grunge
  • YouTube Black Round
  • Twitter Grunge
  • Google+ Black Round
  • Instagram Grunge

© 2017 by Gonca Duyan 

If light is in your heart, you will find your way hOMe

-Rumi